fbpx
Domov Tipy a triky Zdravý trend: Podľahnite so mnou ošiaľu kváskovania

Zdravý trend: Podľahnite so mnou ošiaľu kváskovania

Autorka Jana Štrbková
Prečo je kváskový chlebík najlepší na svete

Odmala som počúvala, ako sa u mojej starej mamy kedysi piekol raz za týždeň kváskový chlieb. Vstávala skoro ráno, aby ho vymiesila vo veľkom drevenom koryte a na obed upiekla v rozpálenej peci hneď niekoľko bochníkov. A dnes je to opäť zdravý trend. Podľahnite so mnou ošiaľu kváskovania.

Donedávna to bola pre mňa krásna rozprávka z minulosti. Počas ostatných mesiacov som však o kváskovaní začala počúvať z každej strany, no najčastejšie na stretnutiach s kamoškami. Jedna zápalisto rozprávala o tom, ako si sama založila kvások a zásobovala nás fotografiami, čo všetko sa jej z neho podarilo ukuchtiť.

Čoskoro sa pridala aj druhá a ja som počas spoločných rozhovorov mlčala lebo o zanietenom prikrmovaní kvásku, jeho odoberaní, kysnutí na drese, v chladničke a o tom, čo všetko sa z neho dá doma pripraviť som nevedela zhola nič. Z rúr mojich kamošiek vychádzali z neho vyrobené chleby, rožky, bagety, žemle, pečené buchty, kysnuté bábovky, osie hniezda, pagáče a z hrnca dokonca aj parené buchty. A to ma dostalo.  

Na začiatku ma síce omráčilo, koľko času kvások potrebuje, aby sa premenil na rozvoniavajúcu dobrotu. Ale obe kamošky jednohlasne tvrdili, že je to vlastne veľmi jednoduché, stačí, keď sa s rytmom kvásku zžijem.
Jana Štrbková

Vynikajúca kvásková veľkonočná vianočka sa mi podarila hneď na prvýkrát.
Vynikajúca kvásková veľkonočná vianočka sa mi podarila hneď na prvýkrát. Príprava receptu, foto: Jana Štrbková

A tak som si ho minulý týždeň priniesla od jednej z nich v malom poháriku domov. Už večer mi od nej prišla správa: už si kvások prikŕmila? A keď som na druhý deň poslala foto makových rožkov, ktoré som z neho upiekla pípla ďalšia: a nezabudla si si kvások odložiť? Výsledky v podobe vlastných receptov uvidíte v nasledujúcich dňoch aj na mojom portáli medovemotuzy.sk. A sem budem pridávať aj linky na dobroty. Skutočne to nie je zložité a teraz vám napíšem, ako sa vám všetko podarí aspoň tak dobre, ako mne.

Prečo som začala kváskovať:

  • Lebo je to zdravšia alternatíva droždia. Kvások pomaly fermentuje a vďaka tomu telo zásobuje probiotikami, bielkovinami a aminokyselinami. Fermentáciou laktobaktérií sa uvoľňuje inozitol – vitamín skupiny B – životobudič, ktorý pomáha proti jarnej únave a pri regenerácii v období sezónnych ochorení či stresov. Na jar nám pomôže ešte prečistiť krv, zbaviť sa hlienu a nadýchané dobroty si môžeme dokonca dopriať aj keď trpíme sezónnou alergiou, mykózou či akné. Jeho konzumáciou nedochádza k takému nadmernému zvýšeniu krvného cukru ako pri bežnom chlebe.
  • Lebo keď si z neho vyrobíme chlieb, chutí skvelo, my sme nad suchým krajcom pôžitkársky mňamkali tri generácie! Pečivo z pekárne nám zrazu sfádnelo a mne prestalo chutiť úplne.
  • Lebo chlieb z neho vydrží čerstvý a chutný aj týždeň. Je stále vláčny a pri dobrom skladovaní neplesnivie a nepretvára sa na gumenné čudo.
  • Spomalila som, viac som sa začala motať v kuchyni a rozprávať s ostatnými členmi rodiny. Kváskovanie jednoducho spája ľudí.
Recept na úžasné kváskové pagáče
Úžasné, mäkučké kváskové pagáče. Príprava receptu, foodstyling, foto: Jana Štrbková

Ešte si prečítajte

Zanechať komentár

* Použitím tohto formulára súhlasíte s uložením a spracovaním vašich údajov na tejto webovej stránke.

VA-146072466-1