fbpx
Domov Milované potraviny Najlepšie vianočné korenia

Najlepšie vianočné korenia

Autorka Jana Štrbková
Silva vianočného korenia

Pridajme si najlepšie vianočné korenia do koláčikov a pre istotu aj do nápojov, pretože dokážu vylepšiť nielen chuť, ale aj naše zdravie a líniu. Sila vianočného korenia ukrytá v škorici, v badyáne, zázvore či v muškátovom oriešku pomôže telu aj duši.

Škorica zabraňuje tomu, aby sa cukor v tele ukladal ako tuk.

Jana Štrbková

NAJLEPŠIE VIANOČNÉ KORENIA. ZAMILUJTE SA DO NICH.

Vždy keď pochlipkávame pohár horúceho vareného vínka, keď vychutnávame zázvorovníky či medovníky, cítime na vlastných zmysloch pôsobenie vianočného korenia. A títo hrdinovia sviatočnej kuchyne navyše posilňujú zdravie a nečakaným spôsobom ovplyvňujú aj udržiavanie našej štíhlej línie.
Muškátový oriešok, napríklad, nedodáva len špeciálnu príchuť omáčkam ale aj podporuje metabolizmus, aby fungoval na vyššie obrátky. A škorica nie je len perfektnou prísadou do jablkovej štrúdle, ale aj harmonizuje hladinu krvného cukru a pomáha udržiavať na uzde maškrtnícke chute.

Škorica bojuje s tukom

Udržiavanie stabilnej hladiny krvného cukru je dôležité najmä vtedy, ak si chceme počas vianočných sviatkov dopriať zo všetkých tých lákavých jedál a nakoniec nepribrať. Mnohé z dobrôt obsahujú sacharidy, ktoré telo premieňa na glukózu. Je to palivo posilňujúce bunky, jeho nadbytok putuje do pečene a svalov ako glykogén. Ale pretože tie dokážu ukladať len isté limitované množstvo tejto látky, zvyšok sa premieňa na tuk a ukladá sa do podkožných zásob. Preto môže papanie koláčikov a jednoduchých cukrov, ako je biely chlieb či ovocie v našom tele spôsobovať zvýšené ukladanie tuku. Našťastie, mnoho korení, špeciálne škorica, zabraňuje prudkému zvyšovaniu krvného cukru a redukuje množstvo glukózy premieňajúcej sa na tuk. Škorica totiž obsahuje polyfenoly, ktoré pôsobia ako antioxidanty a sú veľmi podobné inzulínu.

Najlepšie chutí  zmes vianočných korenín vo varenom červenom víne.

Nakopnú metabolizmus

Korenia nám pomôžu zostať štíhle a naštartovať metabolizmus. Pridávajme si ich do jedál a zlepší sa nám trávenie , zvýši sa energia a zároveň sa eliminuje ukladanie tuku do zásob. Odborníci odporúčajú, že už len malá čajová lyžička mletého zázvoru denne rozpustená v pohári vody, ktorú si doprajme po jedle, dokáže naštartovať náš metabolizmus. Znamená to, že povzbudí telo k vyššiemu výkonu a ono spáli viac kalórií. Muškátový oriešok je ďalším superkorením, je vynikajúcim zdrojom prírodného magnézia, ktoré pomáha telu, lepšie hospodáriť s energiou. Navyše redukuje stres v tráviacom systéme, žalúdok vďaka nemu lepšie trávi a črevá netrpia nadúvaním.

Pomáhajú vyzerať štíhlo

Veľkou chudnúcou hviezdou medzi vianočnými koreniami je badyán. Semienka obsahujú látky, ktoré majú močopudné vlastnosti, pomáhajú teda telu redukovať nadbytok tekutín, preto pôsobíme štíhlejšie. Navyše semienka badyánu upokojujú nervový systém, redukujú hladinu stresového hormónu kortizolu, ktorý má na svedomí, že sa nadbytočný tuk ukladá v oblasti brucha.
Keď teda budeme vypekať a vyvárať sviatočné jedlá, nezabudnime ich okoreniť tými správnymi ingredienciami, aby sme prežili nielen chutné ale aj zdravé, pokojné a štíhle Vianoce.

Ešte si prečítajte

Zanechať komentár

* Použitím tohto formulára súhlasíte s uložením a spracovaním vašich údajov na tejto webovej stránke.

VA-146072466-1