fbpx
Domov Tipy a triky Zdravé vianočné ingrediencie

Zdravé vianočné ingrediencie

Autorka Jana Štrbková
zázvorová limonáda recept

Zázvor, orechy a škorica, zdravé vianočné ingrediencie v sviatočných koláčikoch v sebe ukrývajú poklady pre naše telo aj dušu. Posilnia našu imunitu, činnosť mozgu, zaženú prechladnutie, ba dokonca podporia aj milostnú vášeň. Objavte ich spolu so mnou.

Chuť ďumbiera je výnimočná, sladkastá a ostrá zároveň. Jeho vôňa nás prekvapí svojou citrónovou sviežosťou. Pečte z neho chutné zázvorníky, ktoré sú balzamom na žalúdok, upokoja ho a zlepšia trávenie.

JANA ŠTRBKOVÁ

ZDRAVÉ VIANOČNÉ INGREDIENCIE:

ZÁZVOR

Zázvorové koláčiky sú chutnou a zdravou dobrotou, ktorú poznajú všetci labužníci. Na ďumbierový čaj z čerstvo nastrúhanej hľuzy zas nedajú dopustiť milovníci zdravého životného štýlu. Traduje sa totiž, že zázvor, inak ďumbier lekársky (Zingiber officinale) podporuje imunitu, chráni pred náporom vírusov, urýchľuje zotavenie počas chrípky a prináša úľavu pri nádche. Počas mrazivých dní príjemne prehreje a prekrví celé telo.
Už v 9. storočí priviezli Španieli tento bylinný zázrak z Ázie. Stal sa obľúbenou ingredienciou kuchárov ale najmä bylinkárov. Kuchári ho hojne pridávali takmer do každého jedla. A niet sa čo čudovať. Chuť ďumbiera je výnimočná, sladkastá a ostrá zároveň. Jeho vôňa nás prekvapí svojou citrónovou sviežosťou. Pečte z neho chutné zázvorníky, ktoré sú balzamom na žalúdok, upokoja ho a zlepšia trávenie. Pripravujte s ním chutnú cuketu či baklažán alebo s ním a kari korením varte ryžu. Stredovekí liečitelia používali sušený podzemok na všelijaké neduhy. Napríklad bol účinným prostriedkom v boji proti moru aj kašľu, používal sa pri zlom trávení či bolestiach hlavy. V Číne ho už stáročia predpisujú na zohriatie a stimuláciu žalúdka. Miestni bylinkári čerstvý zázvor s úspechom používajú na vykašliavanie. Pokladajú ho za výborný stimulátor krvného obehu, za ideálny prostriedok na poriadne vypotenie a ochranu srdcovo-cievneho systému. Užívajú ho aj počas milostných hier, pretože je silným afrodiziakom. Pre všetkých, na koho sa počas sviatkov prilepí „kilečko“ navyše je tu ďalšia dobrá správa. Zázvor vám pomôže schudnúť! Lekári tibetskej medicíny radia: keď sa chceš zotaviť pi zázvorový čaj pred jedlom. Keď túžiš schudnúť, pi ho po jedle.

Ak zjete niekoľko vlasšských orechov pred jedlom, budete mať menší hlad a nakoniec si doprajete menšie porcie. Aj s orechmi teda môžete chudnúť!

JANA ŠTRBKOVÁ

VLAŠSKÝ ORECH

Keď rozlúsknete vlašský orech, svojím tvarom pripomína mozog. A naozaj, omega-3 mastné kyseliny, ktoré plody stromu s názvom orech vlašský (Juglans regia) hojne obsahujú, podporujú činnosť ľudského mozgu. V  ľudovej tradícii má vlašský orech magickú moc a preto nechýba na vianočnom stole mnohých domácností. Od nepamäti sa na Štedrý deň jeho plody hádžu do rohov miestnosti, „aby kúty nezostali prázdne a po celý rok bolo v dome hojnosti“.
Orechové koláče, zákusky, plnky, asi niet u nás obľúbenejšej ingrediencie na sviatočné pochúťky. Mohutný strom orecha pochádza z Indie, odkiaľ ho do Európy priniesol Karol Veľký. Pre našich dávnych predkov bol symbolom plodnosti a považovali ho za božské jedlo. Súčasné vedecké štúdie potvrdili, že vyššia konzumácia omega-3 tukov, ktoré orech obsahuje, zlepšuje náladu a znižuje riziko vzniku depresie. Umožňuje bunkám navzájom komunikovať, uľahčuje prechod neurotrasmiterov ako sú dopamín a serotonín, ktoré navodzujú dobré pocity, podporujú pamäť a myslenie. Zaujímavé je tiež zistenie, že omega-3 mastné kyseliny spôsobujú pokles problémov so správaním a porúch pozornosti školopovinných detí. Počas sviatkov teda nezabudnite mať na stole misku orechov, ktoré môžete nalúpať aj so svojimi malými ratolesťami. Je to zábava, počas ktorej im budú tieto dobroty chutiť omnoho viac. Ak zjete niekoľko vlasšských orechov pred jedlom, budete mať menší hlad a nakoniec si doprajete menšie porcie. Aj s orechmi teda môžete chudnúť! Už pár kúskov tejto potraviny dodá vášmu telu množstvo nevyhnutných živín, najmä minerálnych látok. Nachádzajú sa v nich bielkoviny, vláknina, vápnik, horčík, fosfor a draslík. Obsahujú aj mangán, dôležitý pre rast, rozmnožovanie, hojenie rán, správny metabolizmus cukru, inzulínu a cholesterolu.

Zdravé vianočné ingrediencie: Plnené medovníky s orechovou plnkou

Zdravé vianočné ingrediencie: Medovníky plnené orechovou plnkou sú vynikajúca sviatočná sladkosť.

Dávne príručky milostných čarov pripisujú čerstvo namletej škorici zázračné vlastnosti, ktoré prebúdzajú v ľuďoch milostnú vášeň.

JANA ŠTRBKOVÁ

ŠKORICA

Dávne príručky milostných čarov pripisujú čerstvo namletej škorici zázračné vlastnosti, ktoré prebúdzajú v ľuďoch milostnú vášeň. V ľudovej mágii sa používala na rituály slúžiace na pritiahnutie peňazí. Dnes vieme, že podporuje imunitu a bojuje proti zápalom, preto ňou vo vianočných koláčickoch nešetrite. Najúčinnejšia a najchutnejšia je cejlónska škorica, pochádzajúca zo stromu škoricovník cejlónsky (Cinnamomum verum). Škoricu pomeľte tesne pred pečením.
V dávnej Číne škoricu vyvažovali zlatom, v Egypte sa využívala pri balzamovaní mŕtvych, Arabi ju používali na tlmenie bolesti a pri posvätných obradoch vo svojich svätyniach. V starom Ríme ju s obľubou pridávali do jedál a nápojov. Odporúčame škoricu pridávať do čaju, punču alebo vareného vínka. Vynikajúco chutí v zimných čajových zmesiach. Môžeme ju využiť aj na prípravu ryže, sladkých pokrmov, pečiva a bez výčitiek svedomia ju zamiešajte do horúcej čokolády. Už naši predkovia zistili, že škorica harmonizuje trávenie, podporuje chuť do jedla, zabraňuje nadúvaniu, pomáha pri horúčkovitých ochoreniach a zápaloch ďasien, čistí krv. Bylinkári používajú škoricu aj na liečbu duše ľudí, ktorí utrpeli stratu partnera, zamestnania či iné životné traumy. Odporúčajú ju tiež ženám, ktoré chcú prirodzenou cestou podporiť plodnosť. Má upokojujúce účinky, uvoľňuje napätie, pomáha pri vyčerpaní a poruchách koncentrácie. V chrípkovom období je škoricový čaj prírodnou zbraňou proti chrípke a nachladnutiu. Podľa vedeckých štúdií môžete dennou konzumáciou polovice čajovej lyžičky škorice upraviť hladinu cholesterolu aj zvýšenú hladinu cukru v krvi. V aromaterapii sa škorica používa na zlepšenie nálady a povzbudenie tela aj mysle.

Zdravé vianočné ingreiencie: škorica je ukryzý v yogi čaji.

Zdravé vianočné ingrediencie: Škorica je vynikajúce nielen do pečenia, ale aj na prípravu nápojov.

Ešte si prečítajte

Zanechať komentár

* Použitím tohto formulára súhlasíte s uložením a spracovaním vašich údajov na tejto webovej stránke.

VA-146072466-1