fbpx
Domov Čo na obed Jemné a chutné: Batátové slivkové knedlíky

Jemné a chutné: Batátové slivkové knedlíky

Autorka Nika Lucáková
batátové slivkové knedle

K letu patria ovocné knedle rovnako ako rozpálené slnko na oblohu. Aj ja, Veronika, mám svoje najobľúbenejšie, a sú jednoznačne batátové slivkové knedlíky (ale malinové by možno tiež stáli za hriech). No a práve teraz majú sezónu.

O tých skoro klasických, zo špaldovej múky a s makom, o tých už písala Janka. Ja ale ustavične experimentujem a veľakrát vynechávam tradičné suroviny. Takže bez pšeničnej múky, bez mlieka, bez cukru, bez zemiakov…Ale so slivkami! A vlastne aj so zemiakmi, len sú sladké. Tieto batáty sú naozaj skvelou surovinou na prípravu cesta. Keď som ich prvýkrát jedla ako pečené, myslela som si, že je to naposledy. Zdali sa mi príliš sladké a veľmi som nerozumela americkej tradícii robiť z nich pyré a podávať k mäsu… Ale nechala som sa presvedčiť na ďalšie ochutnávanie a dnes ich už naozaj pridávam do všelijakých slaných ale aj sladkých receptov.

Jeden z takýchto experimentov sú aj moje batátové slivkové knedle. Cesto síce chutí celkom inak než to bežné múčne a so zemiakmi a je aj mäkšie a lepkavejšie. Ale doplnené sirupom z agáve alebo medom, božským makovým olejom a opečenými orieškami, sú vážne super!

VEONIKA LUCÁKOVÁ

batátové slivkové knedle

Jemné a chutné: Batátové slivkové knedlíky

K letu patria ovocné knedle rovnako ako rozpálené slnko na oblohu. Aj ja, Veronika, mám svoje najobľúbenejšie, a sú jednoznačne batátové slivkové knedlíky (ale malinové by možno tiež stáli za hriech). No a práve teraz majú sezónu. Čo na obed batátové slivkové knedlíky recept European
Videorecept titul
Videorecept popis
Vytlačiť recept
Porcie: 2 Čas prípravy: Čas varenia/pečenia:
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat
Hodnotenie 5.0/5
( 2 počet hlasov )

Ingrediencie

2 veľké zemiaky, asi 50 až 100 g jemne strúhaného kokosu, asi 50 g maniokovej múky a ďalšia na obaľovanie knedlí, 1 veľké vajíčko, štipka soli, menšie slivky podľa potreby, med, makový olej, 100 g mletých orieškov (arašidy, vlašské orechy)

Postup

  1. Batáty uvaríme v šupke, necháme vychladnúť a potom olúpeme. Treba ich prelisovať a zmiešať s vajíčkom, potom pridáme strúhaný kokos  a maniokovú múku.
  2. Ak je cesto príliš riedke, treba ešte pridať strúhaný kokos. A ak by sa zdalo príliš suché, pomôže vajíčko.
  3. Necháme 5 minút odležať a potom lyžicou odoberáme rovnako veľké kúsky cesta, roztlačíme a do stredu vložíme umytú slivku, zabalíme ju do cesta.
  4. Keďže cesto je veľmi lepkavé, používam maniokovú múku na dlane, aby sa knedle dali dobre sformovať a vytvarovať.
  5. A kým pôjdu do horúcej vody, ukladám ich na dosku pomúčenú tiež maniokovou múkou alebo na papier na pečenie. Ale vždy je lepšie použiť aj trošku tej múky.

  6. Pripravené knedle treba variť na miernom ohni v jemne osolenej vode, kým nevyplávajú na povrch a potom ešte asi dve minútky. Hotové som ich nechala trochu vychladnúť, potom som ich poliala makovým olejom, posypala mletými na panvici nasucho opečenými orieškami a pokvapkala medom.

Tip Medových motúzov

Toto je recept pre všetky milovníčky super zdravých sladkostí.

Ešte si prečítajte

Zanechať komentár

* Použitím tohto formulára súhlasíte s uložením a spracovaním vašich údajov na tejto webovej stránke.

VA-146072466-1