fbpx
Domov Milované potraviny Jahodová sezóna: 7 dôvodov, prečo sú jahody TOP ovocie

Jahodová sezóna: 7 dôvodov, prečo sú jahody TOP ovocie

Autorka Jana Štrbková
prečo sú jahody také zdravé

Omamne voňajú, ich chuť milujú všetci  labužníci a odborníci na zdravú výživu ospevujú ich blahodarné účinky na náš organizmus. Konečne je tu sezóna záhradných jahôd, prvého ovocia, ktoré nás po dlhej zime zásobí čerstvými vitamínmi z vlastnej produkcie! Tu je mojich 7 dôvodov, prečo sú jahody TOP ovocím.

Čerstvo odtrhnuté jahody obsahujú až 90% percent vody, zvyšných 10 % je pre naše telo vitálnym koktejlom, ktorý je plný vitamínov, minerálov a enzýmov. Skutočne kvalitné ovocie robí z jahôd vysoký obsah vitamínu C podporujúceho imunitu či spaľovanie tukov.
Jana Štrbková

Jahody sú životabudič. Foto: Jana Štrbková
Jahody sú životabudič. Foto: Jana Štrbková

1. Jahody sú vitamínová bomba

Okrem vysokého obsahu vitamínu C nás obohatia o vitamín krásy E, antioxidačné flavonidy a antibakteriálne pôsobiace triesloviny. Vďaka jahodám dodáte telu betakarotén aj vitamíny skupiny B, ktoré pomáhajú telu vytvárať štít brániaci vírusom a baktériám zaútočiť.  Ale aj železo či mangán, látky, ktoré prospievajú našim kostiam, nervom, krvi i mozogu. Magnézium navyše pomáha stabilizovať nervy,  zinok prináša vitalitu, rastlinné pigmenty (polyfenoly) pôsobia ako antioxidanty. Jahody  obsahujú aj vápnik dôležitý pre kosti, zuby aj vlasy, draslík znižujúci krvný tlak či podporujúci odvodnenie. Jahody sa pýšia vysokým obsahom kyseliny citrónovej a jablčnej, ktoré harmonizujú trávenie. Ich dôležitou súčasťou je aj pektín, vláknina, ktorá znižuje cholesteol v krvi a priaznivo vplýva na srdcovo – cievny systém.

Bod 1 v skratke: Jedzme jahody budeme svieži, zdraví, vitálni. Duša bude plná slnka a pleť, vlasy, zuby zas ligotavé ako drahokamy.

2. Jahody sú tukožrútske ovocie.

Sto gramov tejto dobroty má len 134 kJ a navyše dodá telu mnoho vitamínov, minerálov, pomocou ktorých budete vo skvelej kondícii! Vďaka svojmu zloženiu napomáhajú látkovej výmene. Vysoký obsah vitamínu C, ktorý je vyšší ako majú citrusy spôsobuje, že sú jahody účinným spaľovačom tukov. Jahody sú tukožrútske ovocie. Obsahujú málo cukrov, ako sú fruktóza a glukóza, odporúčajú sa aj diabetikom a ľuďom aktívne pracujúcim na znížení hmotnosti. T

Bod 2 v skratke: Jedzme jahody, budeme štíhli a nebudú sa na nás lepiť tukové vankúšiky.

Jahody sú tukožrútske ovocie. Foto Jana Štrbková
Jahody sú tukožrútske ovocie. Foto: Jana Štrbková

3. S jahodami skrásnieme

Pleťová maska z roztlačených surových jahôd, ktoré zmiešate s lyžičkou medu a trochou tvarohu pôsobí protizápalovo a hojivo. Navyše povzbudzuje unavenú pleť a nabije ju energiou!

4. Jahody sú prírodná lekárnička

Jahody by si mali počas sezóny pravidelne dopriať ľudia trpiaci dnou, reumou, je totiž tradičným diuretikom. Odporúča sa aj tehotným ženám, pretože obsahuje kyselinu listovú, ktorá zabraňuje možným deformáciám vyvíjajúceho sa dieťaťa. Navyše táto kyselina podporuje krvotvorbu a rast buniek. Jahody majú vysoký antioxidačný účinok. Obsahujú látky – polyfenoly, ktoré vychytávajú kyslíkové radikály spôsobujúce mnohé degeneratívne procesy v organizme, chránia aj pred rakovinou. Nezanedbateľné množstvo železa, ďalších minerálov a kyseliny listovej ovplyvňuje tvrobu krvi a rast buniek v tele. Ďalšie dobré správy pre dámy! Odborné výskumy dokázali, že počas štvorýždňového pitia dvoch šálok jahodovej šťavy denne klesla hladina cholesterolu u žien trpiacich metabolickým syndrómom. Dokázala sa aj súvislosť medzi množstvom skonzumovaných jahôd a poklesom úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia.

5. Jahody bojujú proti virózam

Jahody posilňujú imunitu organizmu ale ak vás náhodou prepadne prechladnutie, doprajte si 3-5-dňovú jahodovú kúru. Výsledky vás príjemne prekvapia! Pozor na konzumovanie jahôd by si mali sať ľudia, ktorí majú sklon k alergiám.

6. Jahody zlepšujú trávenie

Obsahujú vysoké množstvo ovocných kyselín, ktoré majú na tráviaci systém dezinfekčné účinky, podporujú lepšie vstrebávanie železa prijímaného z rastlinných potravín.

7. Jahody nám pomáhajú aj ako čaj, liečivé sú úplne celé

Listy, vňať, podzemok aj samotné plodstvá jahôd sa od nepamäti využívali v ľudovom liečiteľstve a podávali sa pri hnačkách, chorobách močových ciest, astme alebo ako protizápalový prostriedok.

Jahody obsahujú vysoké množstvo ovocných kyselín, ktoré dezinfikujú trávenie. Foto: Jana Štrbková

+ tip navyše: Jahody sú prírodné afrodiziakum

Ak potrebujete zvýšiť svoju sexuálnu aktivitu, doprajte si poriadnu porciu tohoto ovocia! Obsahuje zinok – látku, ktorá na človeka pôsobí ako afrodiziakum, stimuluje teda sexuálnu vášeň.

Objavte moje najlepšie jahodové recepty:

snehové pusinky so šľahačkou a s jahodami
Snehové pusinky so šľahačkou a s jahodami

Ešte si prečítajte

Zanechať komentár

* Použitím tohto formulára súhlasíte s uložením a spracovaním vašich údajov na tejto webovej stránke.

VA-146072466-1