fbpx
Domov Milované potraviny O mladnutí s čerešňami a 4 dôvody, prečo ich mať plné taniere

O mladnutí s čerešňami a 4 dôvody, prečo ich mať plné taniere

Autorka Jana Štrbková
čerešne sú pokladom pre zdravie

Stále verím, že duševná pohoda, rodinné šťastie, pobehovanie so psom po lúke, cvičenie taiči v mojej bylinkovej záhradke, jedenie elixírov krásy a zdravia ma uchránia pred skalpelmi plastických chirurgov. Možno sa vám zdá moja obava smiešna, chápem, lenže táto honba za večnou mladosťou je moja dvojitá profesionálna deformácia.  pe]

Prvá sa na mňa tlačí otázka včenej mladosti vo filozofickej rovine…, ktorou sa nemusím našťastie zaoberať každý deň, lebo filozofovanie zostalo už len mojím hobby. No druhá rovina je omnoho vážnejšia. Keďže už roky pripravujem aj ženské časopisy, v ktorých je téma mladnutia a starnutia stále aktuálna. Dokonca zisťujem, že v dobe jestvovania všelijakých zázračných filtrov úplne horúca!!! 

Predsa len nemôžem si v 3d tlačiarni vytlačiť moju poriadne ofiltrovanú fotografiu, priložiť si ju na tvár a ísť na pracovné stretnutie, aj keď by to bola celkom fanny storka. Radšej zbieram infošky, ako nám naša prírodná lekárnička v tejto veľkej snahe o omladnutie pomôže. A tak som pre vás zozbierala 4 body, prečo práve teraz v sezóne čerešní, musia vaše stoly prehýbať pod týmito dobrotami…
Jana Štrbková

4 dôvody, prečo určite jesť čerešne

1. Bojujú proti stresu a neurózam

V šťavnatej dužine čerešní sa ukrýva viatmín C, vitamíny skupiny B, vitamíny E, A a dokonca aj P čI kyselina listová. Účinné látky, ktoré čerešne obsahujú preto dokážu naštartovať imunitu, bojujú proti množeniu vírusov a baktérií, aj proti civilizačnými ochoreniami. Plody čerešní sú bohaté na melatonín, ktorý upokojuje mozgové bunky, neuróny, je teda balzamom na podráždený nervový systém. Konzumáciou čerešní možno eliminovať nespavosť, znížiť príznaky stresu, neurózy a bolesti hlavy. Áno, to potrebujeme všetky 🙂 Známe sú svojím pôsobením na harmonizáciu trávenia a odstránenie zápchy.

Čerešne v stresujúcom období upokoja nervy.
Čerešne v stresujúcom období upokoja nervy. Foto: Jana Štrbková

2. Sladký lifting, aj to sú čerešne

Vypnutá pleť bez vrások aj po štyridsiatke? O kúsok bližšie k splneniu sna budete aj vtedy, keď si denne doprajete čerešne. Kombinácia vitamínu C, zinku a antokyánov pleť vypína a omladzuje. Vitamín C je dôležitým prírodným antioxidantom – vychytáva voľné radikály a chráni tak bunky pred poškodením. Zinok má pozitívny vplyv na kvalitu pleti, nechtov aj vlasov. Antokyány sú látky, ktoré plodom dodávajú krásnu, červenú farbu a čerešne ich obsahujú omnoho viac ako iné druhy ovocia. Tieto látky sú tiež antioxidanty a navyše sú zodpovedné za rýchle hojenie rán, regeneráciu tkaniva a obnovu kolagénu, pôsobia protizápalovo. Obsahujú betakarotén, podobne ako mrkva a vplývajú na pekné sfarbenie pleti. Keď ich budete jesť, ľahšie sa na slnku opálite pekne dohneda. Vďaka čerešniam bude teda vaša pleť hebká, žiarivá a vláčna. Bylinkárky odporúčajú na pleť aplikovať omladzujúcu masku z roztlačených plodov.

Kombinácia vitamínu C, zinku a antokyánov v čerešniach pleť vypína a omladzuje.
Kombinácia vitamínu C, zinku a antokyánov v čerešniach pleť vypína a omladzuje. Foto: Jana Štrbková

3. Čerešne sú ako stvorené na chudnutie

Začali ste so zhadzovaním nadbytočných kilogramov? Potom vás iste poteší že čerešní si môžete dopriať dosýta. Obsahujú totiž 80 % vody a navyše pektín podporujúci trávenie a vyvolávajúci pocit sýtosti. Preto sú vynikajúcou potravinou pre redukčných diétach. Patria k potravinám s nízkym glykemickým indexom a 100 g čerešní v sebe ukrýva len 250 kilojoulov. Účinné látky spevňujú väzivá a preto pomáhajú bojovať aj proti celulitíde – pomarančovej pokožke.

čerešne sú prírodnou lekárničkou
Čerešne sú výborné aj na chudnutie. Foto: Jana Štrbková

4. Osvieženie pre športovkyne

Čerešne si nezabudnite pribaliť, keď ste sa rozhodli vydať na túru. Obsahujú ovocné cukry, ktoré sú pre svaly rýchlym zdrojom zdravej energie. Osviežia, zabránia bolesti svalov i kĺbov počas náročnejších či dlhotrvajúcich výstupovObsiahnuté látky účinkujú aj proti zápalom aj kŕčom, regenerujú väzivové tkanivo.Odborníci odporúčajú športovcom užívať toto ovocie pravidelne, pretože podľa ich výskumov priaznivo vplýva na rýchlejšiu regeneráciu svalov.

TU BUDÚ POSTUPNE PRIBÚDAŤ MOJE ČEREŠŇOVÉ RECEPTY

čerešňové lievance s kefírom recept
Čerešňové lievance s kefírom. Príprava, foodstyling, dekorstyling, foto: Jana Štrbková

Ešte si prečítajte

Zanechať komentár

* Použitím tohto formulára súhlasíte s uložením a spracovaním vašich údajov na tejto webovej stránke.

VA-146072466-1