fbpx
Domov Milované potraviny Avokádo je zázračné ovocie: Vďaka nemu chudneme a cítime príval energie

Avokádo je zázračné ovocie: Vďaka nemu chudneme a cítime príval energie

Autorka Jana Štrbková
Avokádo pre zdravie

Avokádo nás na pultoch obchodov očarúva nádhernou zelenou farbou, ale podľa odrody nás prekvapí aj odtieňmi hnedej či čiernou. Vo svojom vnútri ukrýva látky, ktoré nám na jar pomôžu nakopnúť metabolizmus, pomôcť pri chudnutí či vyháňaní jarnej únavy. Avokádo je zázračné.

Avokádo je pokladom pre náš jarný jedálny lístok, pretože obsahuje jedinečnú kombináciu nenasýtených tukov a vzácny kokteil vitamínov. Ak v našej strave nahradíme nasýtené tuky nenasýtenými, pomôžeme telu, aby zvýšilo hladinu „dobrého“ cholesterolu a upravilo množstvo „zlého“ cholesterolu v krvi.

Avokádo je zázračným ovocím, pri ktorom tuční ľudia chudnú, chronicky unavení ľudia pocítia príval životodarnej energie.
Jana Štrbková

Lepšie nám to bude myslieť

Zároveň tiež  znížime riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Látky luteín a lecitín udržiavajú v dobrej kondícii nielen srdce, oči, ale aj mozog a lepšie sa vám sústredí aj na náročnejšie činnosti. Vynikajúcou potravinou v zdravej výžive z avokáda robí aj vyvážené zloženie bielkovín, vitamínov a minerálnych látok. Avokádo je vynikajúcim zdrojom železa, ktoré telo veľmi ľahko vstrebáva. Železo je pre naše telo nenahraditeľné, pretože zabezpečuje transport kyslíka a tvorbu červených krviniek. Počas konzumácie tohto ovocia si dodáme poriadnu dávkou antioxidantov, ktoré sú nevyhnutnou ochranou buniek pred poškodením oxidačným stresom. Kombinácia obsiahnutých fytosterolov a tukov zlepšuje absorpciu iných živín rozpustných v tukoch, ako sú napríklad spomínané karotenoidy. Pomáha tak telu využiť viac živín z potravy.

Chudnime s ľahkosťou!

Hoci je avokádo jedným z najkalorickejších ovocí, je počas redukčnej diéty veľmi dôležitou súčasťou jedálneho lístka. Obsahuje omega-6 mastné kyseliny, ktoré odborníci na zdravú výživu a chudnutie vyslovene odporúčajú aj preto, že vyrovnávajú hladinu cukru v krvi. Avokádo má vysoký obsah vlákniny, ktorá telo dostatočne zasýti s pocit hladu prichádza omnoho neskôr. Navyše pomáha, aby nedochádzalo k ukladaniu tuku a odporúča sa najmä pri tzv. nízkosacharidových diétach, ktoré sú v súčasnosti také populárne. Výživoví špecialisti dodávajú k tejto téme zaujímavé fakty. Je dokázané, že pri nadváhe trpí telo zvýšenou hladinou inzulínu a dochádza k blokovaniu spaľovania tukových zásob. Preto v tomto stave väčšina diétnych snáh neprináša viditeľné úspechy. Avokádo prispieva k zníženiu hladiny inzulínu v krvi a tak aj k ľahšiemu odbúravaniu tukových zásob organizmu.

Avokádo pomáha chudnúť, vyháňa únavu a podporuje dobrú náladu. Foto: Jana Štrbková

Avokádo je vynikajúcou ingredienciou ovocných, zeleninových hydinových šalátov. Ak sa potrebujete stravovať diétne a vyhýbať sa nasýteným tukom, je ideálnou náhradou masla vhodnou do rozmanitých nátierok. Vynikajúci je aj na prípravu dipov a studených omáčok, pretože takú vzácnosť varením len ochudobníme o telu prospešné látky.
Jana Štrbková

Ako rozoznáme zrelý plod?

Avokádo je v našej kuchyni stále ešte Popoluškou. Keď však objavíte, že je toto ovocie ako stvorené na vytváranie jednoduchých a zároveň chutných kulinárnych špecialít, budete ho používať často a s radosťou. Dôležité je pripravovať pochúťky zo zrelého avokáda. Ako ho rozoznáte? Dozreté avokádo je síce pevné, ale na dotyk trochu mäkké, napríklad ako hruška hnilička. Keď po jeho krásnej zelenej či hnedej šupke bez fľakov či plesne prejdete jemnými bruškami prstov, malo by sa trochu poddávať. Dobre si prehliadnite najmä miesto, odkiaľ vychádzala stonka, tam totiž pleseň zaútočí najskôr. Doma ho ihneď použite na prípravu dobrôt. Farba dužiny zdravého avokáda má podľa odrody maslovo bielu až žltkastú farbu. Neodporúča sa konzumovať dužinu napadnutú čiernymi fľakmi! Ak máte chuť na avokádo ale v obchode nenájdete zrelý kúsok, pokojne si ho kúpte, doma ho položte do papierového vrecúška a nechajte pri izbovej teplote dozrieť. Dozreté avokádo skladujte v chladničke.

OBJAVTE MOJE NAJLEPŠIE RECEPTY S AVOKÁDOM:

Ešte si prečítajte

Zanechať komentár

* Použitím tohto formulára súhlasíte s uložením a spracovaním vašich údajov na tejto webovej stránke.

VA-146072466-1