Stopkový zeler je životabudič, ktorý nás nabije energiou a podporí imunitu. Je dokonalým ochrancom buniek, balzamom na trávenie a obsahuje mizivé množstvo kilojoulov. U nás v Medových motúzoch ho veľa využívame aj v našich receptoch.
Jedzte zelenú zeleninu. Je plná chlorofylu, ktorý nám dodáva veľa energie a dobrej nálady. Preto patrí aj zeler pre svoju žiarivú zelenú s mega zdravým potravinám. 😊
Zamilujme si vo svojom jedálnom lístku stopkový zeler, budeme mať skvelé trávenie a dobrú náladu. Využime jeho skvelé vlastnosti ak cítime nervozitu, strach, obavy a potrebujeme upokojiť.
Hviezda kuchyne
V studenej kuchyni je vynikajúci na prípravu ovocných aj zeleninových šalátov. Výbornú kombináciu tvorí v šaláte napríklad s konzervovaným tuniakom. Hodí sa aj do nátierok, dipov, džúsov. V teplej kuchyni je možné využívať stopkový zeler na prípravu zeleninových polievok a mäsových vývarov, výborne chutí s mäsom, ako súčasť paradajkových omáčok, polievok aj prívarkov. Stopkový zeler pri príprave jedál milujem. Pridávam ho do mojej výbornej šošovicovej polievky, obľúbených fašírok a hviezdi aj v šaláte spolu s jablkom a praženými mandľami.
Stopkový zeler je superzdravý
Vďaka stopkovému zeleru krásnieme, máme hebkú pleť, lesklé vlasy a dokonalé nechty. A ešte aj zaspávame ako v bavlnke. Ak prežívame náročné obdobie, pôsobí ako balzam na nervový systém a upokojuje počas stresu. Je to protizápalová potravina, ktorá v tele bojuje na všetkých frontoch. Má vynikajúce detoxikačné účinky, preto sa hojne používa ako súčasť zdravého jedálneho lístka, najmä v obľúbených smooties. Práve v smoothies sa naplno rozvíjajú jeho liečivú schopnosť doslova vyplavovať odpadové látky z tela. Ja ho veľmi rada používam do šalátov, ktoré pridávam ku grilovanému mäsu. Ochráni tak telo pred toxínmi a zlepší trávenie. Najlepšie je, keď si ho vypestujete doma na záhrade. ja si ho vysádzam každý rok a starostlivosť on nie je vôbec náročná. Potrebuje len slniečko a dostatok vlahy. Potom rastie ako vody.
Správne čistenie
Pri stopkovom zeleri je veľmi dôležité, aby bol čerstvý. Vtedy sú stonky skutočne šťavnaté a chutia fakt úžasne. Ak si túto skvelú rastlinku kúpite v obchode, spotrebujte ju doma čo najskôr. Ak je zeler mladučký, stačí stonky umyť, nakrájať a máme hotovo. Starší stopkový zeler už má pevnejšie žilky, nitky alebo ako ich voláme my doma „fúziky“ a tie treba odstrániť. V jedle totiž môžu pôsobiť ako plávajúce vlásky. Ako na to? Stonku odkrojíme a fúziky jedným ťahom vyberáme nožom tak, že si ich zhora uchytíme a ťaháme smerom nadol. Ak je stopkový zeler už trochu starší, a má hrubšie, nie veľmi pružné stopky, ošúpeme ho škrabkou.
Skladovanie
Vždy si vyberajme čo najčerstvejšiu plodinu. Stonky by mali byť pružné, akoby nabité vodou a rastlinka by mala krásne voňať. Zaujať má aj vizuálne, nádhernou, svetlozelenou farbou. Lístky na vrchole stopkového zeleru by tiež nemali byť vyblednuté a ani zažltnuté. Doma túto spuerpotravinu skladujeme v chladničke, no nie viac ako týždeň. Dlhšie nám vydrží šťavnatá a pružná, keď ju v chladničke uskladníme vo vlhkej utierke.
Vedeli ste, že…
- stopkový zeler jedli naši prapredkovia? Poznali ho starí Egypťania, Gréci aj Rimania. Aj v stredoveku sa stopkový zeler hojne využíval ako liečivá rastlina, najmä na dobré trávenie;
- stopkový zeler sa pýši vysokým obsahom kyseliny askorbovej, betakaroténu, ďalších vitamínov skupiny B a liečivých éterických olejov?
- pravidelné pitie smoothie zo stopkového zeleru pomáha odstrániť migrény spôsobené zlým trávením?