fbpx
Domov Milované potraviny Prírodná lekáreň, aj kozmetický salón: Zdravie a krása ukryté v malinách

Prírodná lekáreň, aj kozmetický salón: Zdravie a krása ukryté v malinách

Autorka Jana Štrbková
zdravé maliny

Maliny často rastú na okrajoch záhrad, no mali by byť v centre našej pozornosti. Zaraďujú sa k najzdravším druhom ovocia na svete. Preto ich jedzme čerstvé a pripravujme si z nich skvelé dobroty. Pretože nielen ozdravujú, ale aj skvelo chutia.

Neobyčajné maliny

Obyčajné maliny, ktorým sa u nás darí všade a dozrievajú začiatkom leta odborníci na zdravú výživu zaraďujú k najzdravším druhom ovocia na svete. Voňavé a chutné plody v sebe ukrývajú vysoký obsah vitamínu C a zinku, ktoré sú nenahraditeľným antioxidantom.

Antioxidanty omladzujú bunky, preto my všetky, ktoré chceme byť večne mladé, jedzme toto ovocie plným priehrštím.
Jana Štrbková

Maliny omladzujú bunky celého tela. Foto: Jana Štrbkokvá

Zdravie a krása sú ukryté v malinách

V kombinácii s obsiahnutým rutínom pomáhajú telu zmierňovať krvácanie ďasien či menštruačné krvácanie. Sladké plody obsahujú aj vitamín B7, teda enzým biotín, ktorý sa podieľa na látkovej výmene cukrov, tukov má regeneračné a spevňujúce účinky na vlasy. Plody aj listy sú bohaté na vitamín B2, riboflavín podporujúci zdravé a silné nechty. Sú plné vápnika, horčíka, fosforu, draslíka a pre kosti dôležitého vitamínu K, organických kyselín, ďalších antioxidantov a pektínu. Maliny sú vynikajúcim zdrojom kyseliny eaglovej, ktorá sa v laboratórnych podmienkach skúma pre jej možný vplyv na eliminovanie rastu nádorov a pôsobenie niektorých karcinogénov.

Maliny pomáhajú pri chudnutí

Bylinkári toto drobné ovocie odporúčajú pre odvodňujúce účinky a ako pomocníkov pri problémoch s obličkami či močovým mechúrom. Doprajte si ich každý deň a vaše trávenie bude fungovať ako hodinky, predchádzajú tak zápche a prečisťujú črevá. Jedna šálka malín obsahuje len 64 kalórií a až 8 gramov vlákniny, patria tak k najbohatším potravinám na vlákninu. Farmaceutický priemysel ich vďaka obsahu ketónov využíva na výrobu tabliet či náplastí, ktoré majú pomôcť redukovať nadváhu. Olej lisovaný z malín je bohatý na vitamín E, omega 3 mastné kyseliny, lieči kožné ochorenia a preto je hojne využívaný v kozmetickom priemysle.

Mojím osvedčeným prostriedkom pre krásnu pleť je prírodná pleťová maska z rozdrvených malín. Zázračne čistí pleť, sťahuje póry a navyše hydratuje vysušenú pokožku. Je šetrným peelingom, ktorý odstráni odumreté čiastočky a rozžiari pokožku. Dokonalý relax, keď si počasj jej aplikácie ešte aj pochutnávam na malinách.
Jana Štrbková

Recept babky bylinkárky proti bolesti hrdla:

Pol kila malín naložte na dva týždne do litra vínneho octu a potom sceďte. Malinový ocot odporúčajú babky bylinkárky používať ako kloktadlo a môžete ho pridávať do prírodnej zmesi proti kašľu, napríklad spolu s medom, citrónom a cibuľovou šťavou.

Objavte moje najlepšie recepty s malinami:

Ešte si prečítajte

Zanechať komentár

* Použitím tohto formulára súhlasíte s uložením a spracovaním vašich údajov na tejto webovej stránke.

VA-146072466-1