fbpx
Domov Milované potraviny Fazuľa je dokonalý antistres: V čom všetkom ešte pomáha?

Fazuľa je dokonalý antistres: V čom všetkom ešte pomáha?

Autorka Jana Štrbková

Ak máte pocit, že váš život cvála ako dostihový kôň a vy potrebujete zrelaxovať, je tu fazuľa, dokonalý antistres. V čom všetkom ešte pomáha? Prináša dobrú náladu, vitalitu, krásu a spokojný intímny život.

Fazuľa je nenahraditeľnou potravinou pre každú bunku nášho tela. Obsahuje vitamíny skupiny B, ktoré potrebujeme v zvýšenej miere, ak trpíme stresom, hektickým životným tempom, prijímame veľa kofeínu či cukru. Doslova nabitá je vitamínom B1 s názvom tiamín, ktorý podporuje premenu sacharidov na energiu.

Potrava pre mozog

Potrebujeme ju, ak chceme, aby naše nervové bunky v mozgu ale aj pamäť fungovali ako hodinky. Obyčajná fazuľa nás zásobí aj vitamínom B3 s názvom niacín, ktorého nedostatok sa prejavuje únavou, bolesťami hlavy, nespavosťou, nesústredenosťou, nepokojom, jednoducho bez neho mozog nemôže pracovať ako sa patrí. Doplní nám aj vitamín B9 nazývaný kyselina listová, ktorý podporuje tvorbu serotonínu a noradrenalínu, čím nepriamo vplýva na dobrú náladu. Ďalšia časť pokladu ukrývajúca sa pod strakatým povrchom fazule je tryptofán, ktorý podporuje zdravý spánok. Ale aj mangán podieľajúci sa na odstraňovaní únavy.

Fazuľa je dokonalá potravina, ktorá vám prinesie veľa energie a pocity šťastia.
Fazuľa dokáže priniesť telu energiu a duši pocity šťastia. Foto: Jana Štrbková

Prečo je vzácna pre mužov

Páni, pozor, fazuľa je dokonca priateľom vášho intímneho života. Obsahuje aminokyselinu arginín, ktorá sa v tele mení na oxid dusný umožňujúci relaxáciu ciev. Skvelo teda prospieva správnej regulácii krvného tlaku a priaznivo ovplyvňuje aj poruchy erekcie. Vo vedeckých kruhoch sa arginín nazýva aj „prírodnou viagrou“. Zbierku vzácnych látok dopĺňajú zinok aj vitamín E zvyšujúcich pohyblivosť aj množstvo životaschopných spermií. Ako malé diamanty si telo ocení aj tyrozín, aminokyselinu, ktorá pôsobí povzbudzujúco a vplýva na tvorbu dobrej nálady.

Prečo je úžasná pre ženy

Účinné fytolátky vo fazuli omladzujú a dokonca posilňujú srdce a krvný obeh. Dámy, potrebujete dostať telo opäť do formy a zbaviť sa zopár nežiaducich kilogramov? Zaraďte do svojho jedálneho lístka fazuľu! Okrem spomínaných vitamínov, minerálov, obsahuje veľa rastlinných bielkovín a vlákniny. Neobsahuje žiaden cholesterol a pomáha znižovať hladinu tukov v krvi. Má nízky glykemický index a dokáže zabezpečovať vyváženú hladinu cukru v krvi. Počas diétneho režimu vás teda nebudú prepadávať návaly vlčieho hladu. Táto strukovina má nízku kalorickú hodnotu, 100 gramov fazule obsahuje len okolo 100 kcal. Energia z diétneho fazuľového jedla sa neukladá v tele do tukových zásob, preto ju odborníci na zdravú výživu odporúčajú pri redukčných diétach a prevencii nadváhy.

Je bohatá na vlákninu

Pri zvýšenej konzumácii vlákniny z fazule nezabúdajte prijímať dostatok tekutín, ktorými telo zásobujte rovnomerne počas celého dňa. Bunky tela sa vám poďakujú za čistú vodu, ktorú môžete ochutiť citrónom. Vláknina dá črevá do pohybu a nedovolí, aby sa v nich nahromadil nebezpečný odpad. Vlákninu navyše telo dlho trávi, môžete teda zjesť menej a aj napriek tomu zostanete dlhšie sýti. Dobrou správou je, že fazuľu milujú probiotické baktérie osídľujúce črevá, účinné látky podporujú ich rast a rozmnožovanie. Fazuľa obsahuje aj silné antioxidanty, ktoré majú úžasnú schopnosť vychytávať voľné radikály. Odborníci tvrdia, že ľudia, ktorí jedia pravidelne potraviny bohaté na vlákninu, majú zriedka cukrovku.

Fazuľu si doprajte aj vtedy, keď túžite schudnúť.
Fazuľu si doprajte aj vtedy, keď túžite schudnúť. Foto: Jana Štrbková

S fazuľou skrásnieme…

Fazuľa obsahuje kombináciu spomínaného niacínu a kyseliny pantoténovej, ktoré sú dôležité pre krásnu, hebkú a zdravú pleť. Aj menší nedostatok niacínu spôsobuje vznik šupín a praskanie pokožky. Nedostatok kyseliny pantoténovej stojí v pozadí nielen problémov s pokožkou ale aj lámavosti vlasov.

Ešte si prečítajte

Zanechať komentár

* Použitím tohto formulára súhlasíte s uložením a spracovaním vašich údajov na tejto webovej stránke.

VA-146072466-1