fbpx
Domov Milované potraviny Ste v strese? Vychutnajte si balzam na nervy poľníček

Ste v strese? Vychutnajte si balzam na nervy poľníček

Autorka Jana Štrbková
Poľníček je výborný proti stresu

Vábivo zelené lístky valeriánky prezývanej poľníček si vás získajú. Podmania si vás orieškovou chuťou a krásnou vôňou. Poľníček sa chváli množstvom vitamínov a minerálov, ktoré sú balzamom na nervy.

Poľníček v sebe ukrýva jeden a polkrát viac vitamínu C ako citrón.
Jana Štrbková

Valeriánku, ľudovo nazývanú poľníček alebo poľný šalát, nájdeme aj voľne rastúcu na poliach a pri cestách. Najchutnejšie sú však záhradné odrody. Obsahuje množstvo provitamínu A, vitamínu E, kyselinu listovú, rutín a vitamíny skupiny B, minerály vápnik, horčík, fosfor, magnézium a železo. Z minerálov je dôležitý horčík, ktorý pomáha ľuďom so srdcovými problémami.

Nakopnite imunitu a vyžeňte stres

Kyselina listová je dôležitým doplnkom stravy pred počatím aj počas tehotenstva. Železo, ktoré lístky obsahujú, udržiava v kondícii imunitný systém, ktorý potom ľahšie odolá baktériám, vírusom a plesniam. Zvyčajne na jar sa cítime viac unavené, malátne a ťažko sa nám sústredí na pracovné úlohy. A práve za to zodpovedá aj nedostatok železa v organizme. Ak trpíme stresom a nervozitou doprajte si hojne šalátu z tejto upokojujúcej zeleninky. Zrelaxuje nervovú sústavu, dobije vám baterky a opäť nás postaví na nohy. Posilní nás v období duševnej záťaže, zlepší sústredenie a výkonnosť, podporí duševné schopnosti. A to doslova, pretože pôsobí upokojujúco aj na svaly.

TIP MEDOVÝCH MOTÚZOV

Pri nákupe tejto listovej zeleniny uprednostňujte najmä menšie lístky, pretože tie chutia omnoho lahodnejšie ako veľké. Konzumujte ho vždy čerstvý, uchová si tak najviac blahodarných látok, ktoré potom s radosťou využije vaše telo pre svoje zdravie a kondíciu.

Ešte si prečítajte

Zanechať komentár

* Použitím tohto formulára súhlasíte s uložením a spracovaním vašich údajov na tejto webovej stránke.

VA-146072466-1