fbpx
Domov Nočný blog Blog o tom, ako sme obrástli černicami a jednej torte

Blog o tom, ako sme obrástli černicami a jednej torte

Autorka Jana Štrbková
Jana Štrbková foodstylistka

Naša novučičká záhrada v anglickom štýle Medové motúzy nám jasne ukazuje, čomu sa najviac darí v auguste. A tak nám plot zo storočných tehál husto zarástol obrovskými sladučkými černicami, ktoré oberám párkrát denne 🙂 a jeme ich v kaši, len – tak z ruky, vyváram lekvár… no a najdelikátnejšie, čo som z nich ukuchtila, je táto luxusná a pritom jednoduchá torta s mascarpone krémom.

Okrem černíc sa v našej záhrade krásne darí ak prenádhernej liečivej rastlinke menom slez maurský. To sú tie krásne fialové kvietky, ktoré zdobia tortu, môžu sa jesť a pripravuje sa z nich čajík na žalúdok i sezónne nachladnutia… určite vám o tejto bylinke ešte napíšem 🙂

Torta s mascarpone a černivami: príprava receptu, foodstyling, dekorstyling, foto: Jana Štrbková

Jem černice plnými priehrštiami… Lebo návrat z dovolenky je pre mňa vždy ťažký… A tieto čierne zázraky obsahujú veľa vitamínu C, ktorý je dokonalým antioxidantom a životobudičom. A ešte v ukrývajú hočík, ktorý je vynikajúcim spojencom psychickej pohody a ochrancom pred stresom a nervozitou. Tak hor sa do pečenia tejto dobroty! 
Jana Štrbková

Foodstyling mojej černicovej krásky. Foto: Martin Štrbka
Foodstyling mojej černicovej krásky. Foto: Martin Štrbka

Liečiteľky černice alebo mojich top 5 dôvodov, prečo by ste ich aj vy mali jesť plnými priehršitami

 1. Mega bomba plná vitamínu C
  Tmavočervené až čierne súplodia drobných kôstovičiek ostružiny černicovej dozrievajú na konci leta nielen v záhradkách, ale aj na rúbaniskách a okrajoch lesa. Černice sú zdrojom vitamínu C, ktorý podporuje imunitu, bioflavonoidov spomaľujúcich starnutie buniek, karoténov, ktoré chránia pred voľnými radikálmi.
 2. Chránia pred únavou a mnohými vážnymi ochoreniami
  Ukrývajú v sebe aj draslík, železo, vlákninu a kyselinu listovú podporujúcu delenie buniek. Z lesného ovocia nám dodajú najviac polyfenolov, ktoré sú skúmané pre ich protirakovinový účinok, najmä pri rakovine prsníka a krčka maternice.
 3. Pomáhajú nám zdravo chudnúť
  Cenné sú aj pre vysoký obsah vlákniny, ktorá sa podieľa na regulovaní cukru v krvi, sú vhodné pri znižovaní nadváhy a vysokej hladiny zlého LDL cholesterolu. Sú účinnou zbraňou proti hnačke a tráviacim problémom.
 4. Úžasné pomocníčky pri strese
  Liečitelia ich odporúčajú pri problémoch s močovými cestami, ale aj ako psychickú podporu na zmiernenie stresu a nervozity. Obsiahnutý horčík totiž podporuje nielen správnu funkciu svalov a nervov, ale aj mierni depresívne nálady a prospieva zdravým zubom. Šťava z plodov aj z listov černíc je vynikajúcim prostriedkom proti kašľu a zachrípnutiu. Stačí ju trochu zohriať a kloktať si ňou hrdlo, alebo z nej po dúškoch popíjať. Táto kúra pomôže aj preťaženým hlasivkám. Drobné kôstky sú plné éterických olejov a salicylátov, ktoré pomáhajú zmierňovať následky reumy, zápalov a nachladenia.
 5. Vylepšujú trávenie
  Chlpaté listy ostružiny černicovej využíva hojne ľudové liečiteľstvo. Naše babičky ich v sušenej forme využívali na podporu liečby močových a žlčových ciest, cukrovky i proti hnačke..

Recept babky bylinkárky proti nachladnutiu:

Jednu lyžicu narezaných sušených listov zalejeme jednou šálkou vriacej vody. Necháme 10 minút lúhovať a scedíme. Čaj ako prevenciu užívať 1-2x denne, pri problémoch je možné užívať až 3x denne.

Ešte si prečítajte

Zanechať komentár

* Použitím tohto formulára súhlasíte s uložením a spracovaním vašich údajov na tejto webovej stránke.

VA-146072466-1